Молочні вершки - це найбільш жирна частина молока, яку одержують шляхом сепарування. Вершки містять багато вітамінів. Вони дуже багаті лецитином. Ця речовина відіграє важливу роль у нормалізації обміну холестерину, а отже, і в попередженні атеросклерозу. Тому вершки особливо корисні людям похилого віку, дітям же більше користі принесе звичайне молоко. До трьох років давати дитині вершки взагалі не варто - це занадто жирний продукт для маляти. Вершки заспокоюють нервову систему, допомагають при депресії. У поєднанні з медом і морквяним соком вони можуть служити любовним зіллям. У чистому вигляді вершки допомагають при набряках і для омолодження.
Вершки випускають з різною кількістю жиру. 10-відсоткові призначені для вживання в їжу. Такі вершки найчастіше додають для пом'якшення смаку кави. Вони можуть продаватися в банках, або в упаковках-дозаторах по 10 грамів. Вершки жирністю більше 20 відсотків використовують для приготування соусів. Найбільш жирний продукт призначений для виробництва сметани, масла або крему.
За способом обробки молочні вершки поділяють на пастеризовані і стерилізовані. Так досягається бактеріальна чистота продукту. У пастеризованих більш виражений смак кип'ятіння, так як вони проходять обробку при більш низькій температурі, ніж стерилізовані. Відрізняються вони і за термінами зберігання. Пастеризовані можуть зберігатися не більше трьох діб, стерилізовані - до чотирьох місяців.
Вершки всіх видів повинні мати однорідну консистенцію: без грудочок жиру або пластівців білка. Колір повинен бути білим, можливий кремовий відтінок. На смак - солодкі, але не нудотні. Гіркий присмак - вірна ознака зіпсованого продукту. Найчастіше гірчать саме стерилізовані вершки з вичерпаним терміном придатності. Це пов'язано з тим, що стерилізований продукт не піддається скисанню, а відразу починає гнити. Пастеризовані вершки просто перетворяться на дуже жирний-жирний кефір.
Збиті вершки - продукт для господарок, які віддають перевагу самостійно створювати торти, тістечка і десерти. Збиті вершки також можна додавати в каву. Такий напій називається "кава по-віденськи".
У готових збитих вершках містяться ароматизатори, які можуть заподіяти шкоду дорослим і особливо дітям, що страждають алергією. Так що краще збивати їх самостійно.
Дехто полюбляє сухі вершки. Вони коштують дешевше, та й зберігаються довше за рахунок використання рослинного жиру, підходять не тільки для приготування кави, але навіть супів, каш і пюре. Для цих цілей випускаються сухі вершки жирністю сімдесят відсотків. Сухі вершки виготовляються так само, як і сухе молоко. Крім того, в вершки додається рослинний екстракт, тому їх можуть використовувати в їжу люди, які з тих чи інших причин не можуть брати натуральне молоко.
Вершки - чудовий привід проявити свою фантазію.
Джерело: http://cook.rutxt.ru |